Vishay/Dale CMF551K6000FEEA
CMF551K6000FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K6000FEEA
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K6000FEEA.pdf
Availability of CMF551K6000FEEA
QUANTITY
CMF551K6000FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K6000FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K6000FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K6000FEEA
Related LinksCMF551K, CMF551K6000FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K6000FEEA Details Description
Related parts for CMF551K6000FEEA
LED 7-SEG .40" 1DGT YELL-ORNG CA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 310MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 250MHZ 10HMSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.9V VSOF5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/20W 0505 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2HEADER 2LD 12" datasheet.pdf