Vishay/Dale CMF551K6900FHEA
CMF551K6900FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K6900FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K6900FHEA.pdf
Availability of CMF551K6900FHEA
QUANTITY
CMF551K6900FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K6900FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K6900FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K6900FHEA
Related LinksCMF551K, CMF551K6900FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K6900FHEA Details Description
Related parts for CMF551K6900FHEA
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CBL 39POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W SMA datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 15VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SNAP FIT IEC TWIN FUSED INLET datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf