Vishay/Dale CMF551K7400FKR6
CMF551K7400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K7400FKR6
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K7400FKR6.pdf
Availability of CMF551K7400FKR6
QUANTITY
CMF551K7400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K7400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K7400FKR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K7400FKR6
Related LinksCMF551K, CMF551K7400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K7400FKR6 Details Description
Related parts for CMF551K7400FKR6
RES SMD 215 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 3A SMC datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
AM60506A132 LATCH BAR datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf