Vishay/Dale CMF551K7800FKEK
CMF551K7800FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K7800FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K7800FKEK.pdf
Availability of CMF551K7800FKEK
QUANTITY
CMF551K7800FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K7800FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551K7800FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K7800FKEK
Related LinksCMF551K, CMF551K7800FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K7800FKEK Details Description
Related parts for CMF551K7800FKEK
IC DSC 16BIT 512KB FLASH 160LQFP datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 4DSBGA datasheet.pdf
IC FPGA 532 I/O 780FBGA datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC VCTCXO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf