Vishay/Dale CMF551K7800FKRE70
CMF551K7800FKRE70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K7800FKRE70
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K7800FKRE70.pdf
Availability of CMF551K7800FKRE70
QUANTITY
CMF551K7800FKRE70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K7800FKRE70
Internal Part NumberEIS-CMF551K7800FKRE70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K7800FKRE70
Related LinksCMF551K7, CMF551K7800FKRE70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K7800FKRE70 Details Description
Related parts for CMF551K7800FKRE70
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 32BIT 96BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf