Vishay/Dale CMF551K8580BEEB
CMF551K8580BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K8580BEEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.858K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K8580BEEB.pdf
Availability of CMF551K8580BEEB
QUANTITY
CMF551K8580BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K8580BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF551K8580BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.858k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K8580BEEB
Related LinksCMF551K, CMF551K8580BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K8580BEEB Details Description
Related parts for CMF551K8580BEEB
IC 16BIT I-WS BUS TXRX 48-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS GOLD SMD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND 20BTN 5X4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MINI MI II 2ROW RELAY WAFER ASSY datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
NON INSL BUTTED SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf