Vishay/Dale CMF551K8700BHR6
CMF551K8700BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K8700BHR6
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K8700BHR6.pdf
Availability of CMF551K8700BHR6
QUANTITY
CMF551K8700BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K8700BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551K8700BHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K8700BHR6
Related LinksCMF551K, CMF551K8700BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K8700BHR6 Details Description
Related parts for CMF551K8700BHR6
CAP FILM 8200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 8POS datasheet.pdf
RECVER 7M CONN NPN THROUGH BEAM datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 7A PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS DUAL VERT T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 12DFN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
EMITTER IR MULTI-NM 100MA TO-5-8 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf