Vishay/Dale CMF551K8700DHRE
CMF551K8700DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K8700DHRE
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K8700DHRE.pdf
Availability of CMF551K8700DHRE
QUANTITY
CMF551K8700DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K8700DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF551K8700DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K8700DHRE
Related LinksCMF551K, CMF551K8700DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K8700DHRE Details Description
Related parts for CMF551K8700DHRE
FILTER SAW 897.5MHZ LOWLOSS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.4A TO263-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP FILM 820 NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf