Vishay/Dale CMF551K9100DHEA
CMF551K9100DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K9100DHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K9100DHEA.pdf
Availability of CMF551K9100DHEA
QUANTITY
CMF551K9100DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K9100DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF551K9100DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K9100DHEA
Related LinksCMF551K, CMF551K9100DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K9100DHEA Details Description
Related parts for CMF551K9100DHEA
VARISTOR 90V 100A 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOD EFP 3UX2.05 FOR 4.5X9.6 PCB datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 20A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 150MA 800 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 430MA 820 MOHM datasheet.pdf
DIODE GPP 5A 200V DO-214AB datasheet.pdf