Vishay/Dale CMF551K9600FKEB70
CMF551K9600FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K9600FKEB70
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K9600FKEB70.pdf
Availability of CMF551K9600FKEB70
QUANTITY
CMF551K9600FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K9600FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF551K9600FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K9600FKEB70
Related LinksCMF551K9, CMF551K9600FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K9600FKEB70 Details Description
Related parts for CMF551K9600FKEB70
RES 180K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE- AKP60A/ AE60M / AKP60 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES 360 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 200V TO-200AC datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE STD RECOVERY 95A DO-5 datasheet.pdf
CTV 12C 8#20 4#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf