Vishay/Dale CMF551K9600FKEB70
CMF551K9600FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551K9600FKEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551K9600FKEB70.pdf
Availability of CMF551K9600FKEB70
QUANTITY
CMF551K9600FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551K9600FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF551K9600FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551K9600FKEB70
Related LinksCMF551K9, CMF551K9600FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551K9600FKEB70 Details Description
Related parts for CMF551K9600FKEB70
CONN SMA PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 50POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
HIROSE U.FL TO SMA(F) 100MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO213AA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf