Vishay/Dale CMF551M0200FHEB
CMF551M0200FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M0200FHEB
Brief Description
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M0200FHEB.pdf
Availability of CMF551M0200FHEB
QUANTITY
CMF551M0200FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M0200FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF551M0200FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M0200FHEB
Related LinksCMF551M, CMF551M0200FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M0200FHEB Details Description
Related parts for CMF551M0200FHEB
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
IC MUX/SW DUAL 4CHAN CMOS 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 145K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf