Vishay/Dale CMF551M0500GNEK
CMF551M0500GNEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M0500GNEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M0500GNEK.pdf
Availability of CMF551M0500GNEK
QUANTITY
CMF551M0500GNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M0500GNEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M0500GNEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M0500GNEK
Related LinksCMF551M, CMF551M0500GNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M0500GNEK Details Description
Related parts for CMF551M0500GNEK
IC CTRLR POWER DISTRIB 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 377 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC ENCODER PAR QWIKRADIO 10-MLF datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 4A datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf