Vishay/Dale CMF551M1000FKEK
CMF551M1000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M1000FKEK
Brief Description
RES 1.1M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M1000FKEK.pdf
Availability of CMF551M1000FKEK
QUANTITY
CMF551M1000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M1000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M1000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M1000FKEK
Related LinksCMF551M, CMF551M1000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M1000FKEK Details Description
Related parts for CMF551M1000FKEK
FUSE PTC 1.25A 6V RESET SMD T/R datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 51.18UH SMD datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC UART OCTAL 100LQFP datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 47UF 20% 4V 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 734MA 130 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 80VDC datasheet.pdf
PMI CAP WHT STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB STR G50 TIN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/50A DC datasheet.pdf