Vishay/Dale CMF551M1100BEBF
CMF551M1100BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M1100BEBF
Brief Description
RES 1.11M OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M1100BEBF.pdf
Availability of CMF551M1100BEBF
QUANTITY
CMF551M1100BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M1100BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF551M1100BEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M1100BEBF
Related LinksCMF551M, CMF551M1100BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M1100BEBF Details Description
Related parts for CMF551M1100BEBF
CONN HEADER .312 VERT 2POS TIN datasheet.pdf
IC LV FET MUX/DEMUX 56-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.4V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 25VC SOT23F3P datasheet.pdf
MOD GAMEDUINO VGA SHIELD datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT HINGE LVR datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf