Vishay/Dale CMF551M1100BEBF
CMF551M1100BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M1100BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.11M OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M1100BEBF.pdf
Availability of CMF551M1100BEBF
QUANTITY
CMF551M1100BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M1100BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF551M1100BEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M1100BEBF
Related LinksCMF551M, CMF551M1100BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M1100BEBF Details Description
Related parts for CMF551M1100BEBF
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 19POS SINGLE TIN datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1.5KV X7R 2220 datasheet.pdf
CA 62.5/125 DUAL ESCON/ESCON datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SOT143 datasheet.pdf
RES 120 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
SOLDER FEEDER 80W 120V 0.8-1.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 400MA 100 MOHM datasheet.pdf