Vishay/Dale CMF551M1100BEEK
CMF551M1100BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M1100BEEK
Brief Description
RES 1.11M OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M1100BEEK.pdf
Availability of CMF551M1100BEEK
QUANTITY
CMF551M1100BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M1100BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M1100BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M1100BEEK
Related LinksCMF551M, CMF551M1100BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M1100BEEK Details Description
Related parts for CMF551M1100BEEK
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8K OTP 20-TSSOP datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 80MA SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
WRMNT SCKT 6 CONTACT NO STRN REL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 5A AMMO datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf