Vishay/Dale CMF551M1200FKRE
CMF551M1200FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M1200FKRE
Brief Description
RES 1.12M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M1200FKRE.pdf
Availability of CMF551M1200FKRE
QUANTITY
CMF551M1200FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M1200FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551M1200FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.12M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M1200FKRE
Related LinksCMF551M, CMF551M1200FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M1200FKRE Details Description
Related parts for CMF551M1200FKRE
IDC CABLE-ASN30A/ AE34G / X datasheet.pdf
BOOT FULL TOGGLE 15/32-32 BLACK datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 15GD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
High Performance, 145 MHz FastFET⑩ Op Amps IC datasheet.pdf