Vishay/Dale CMF551M1500GNR6
CMF551M1500GNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M1500GNR6
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M1500GNR6.pdf
Availability of CMF551M1500GNR6
QUANTITY
CMF551M1500GNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M1500GNR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M1500GNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M1500GNR6
Related LinksCMF551M, CMF551M1500GNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M1500GNR6 Details Description
Related parts for CMF551M1500GNR6
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
TERM RING HVY EXP VYL 16-12AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf