Vishay/Dale CMF551M2000FKRE
CMF551M2000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2000FKRE
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2000FKRE.pdf
Availability of CMF551M2000FKRE
QUANTITY
CMF551M2000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551M2000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2000FKRE
Related LinksCMF551M, CMF551M2000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2000FKRE Details Description
Related parts for CMF551M2000FKRE
HEX STANDOFF 6-32 ALUM 1-1/4" datasheet.pdf
RELAY OPTO DC 200V 1.3A 4-SIP datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 180A TO-264 datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 428W TO247-3 datasheet.pdf
GRND RES RELAY PROFIBUS UNIV datasheet.pdf
OSC VCTCXO 250.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf