Vishay/BCcomponents SFR25H0001803JR500
SFR25H0001803JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001803JR500
Brief Description
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001803JR500.pdf
Availability of SFR25H0001803JR500
QUANTITY
SFR25H0001803JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001803JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001803JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001803JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001803JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001803JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001803JR500
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR R/A 2 SID-E RET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL SMD R/A 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf