Vishay/Dale CMF551M2100FHEB
CMF551M2100FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2100FHEB
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2100FHEB.pdf
Availability of CMF551M2100FHEB
QUANTITY
CMF551M2100FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2100FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF551M2100FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2100FHEB
Related LinksCMF551M, CMF551M2100FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2100FHEB Details Description
Related parts for CMF551M2100FHEB
IC STEREO AUDIO CODEC 80-BGA datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QFN datasheet.pdf
RES 300 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf