Vishay/Dale CMF551M2100FHEB
CMF551M2100FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2100FHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2100FHEB.pdf
Availability of CMF551M2100FHEB
QUANTITY
CMF551M2100FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2100FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF551M2100FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2100FHEB
Related LinksCMF551M, CMF551M2100FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2100FHEB Details Description
Related parts for CMF551M2100FHEB
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC DUAL GP DIFF COMPARATR 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144TQFP datasheet.pdf
TRANS RF 2.1GHZ NI780-2L2L datasheet.pdf
OPT TXRX 1310NM 10GB SFP+ LC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN INSERT 8POS SMT SKT datasheet.pdf