Vishay/Dale CMF551M2100GNR6
CMF551M2100GNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2100GNR6
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2100GNR6.pdf
Availability of CMF551M2100GNR6
QUANTITY
CMF551M2100GNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2100GNR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M2100GNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2100GNR6
Related LinksCMF551M, CMF551M2100GNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2100GNR6 Details Description
Related parts for CMF551M2100GNR6
IC OPAMP GP 10MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 36 POS .197 SMD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10NS 14SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 9POS 7MM datasheet.pdf
TRANS RF NPN 3V 30MA XQFN3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A datasheet.pdf