Vishay/Dale CMF551M2400DHR6
CMF551M2400DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2400DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.24M OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2400DHR6.pdf
Availability of CMF551M2400DHR6
QUANTITY
CMF551M2400DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2400DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M2400DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2400DHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M2400DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2400DHR6 Details Description
Related parts for CMF551M2400DHR6
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES 68 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 32POS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 100PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 600VWM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf