Vishay/Dale CMF551M3000FHR6
CMF551M3000FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M3000FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M3000FHR6.pdf
Availability of CMF551M3000FHR6
QUANTITY
CMF551M3000FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M3000FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M3000FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M3000FHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M3000FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M3000FHR6 Details Description
Related parts for CMF551M3000FHR6
DIODE ZENER 3.6V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC CTLR REG SW DUAL 2PH 28-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 330K OHM 8SIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC BUFF N-INV OP/DRAIN 5TSOP datasheet.pdf
RES 6.26K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 1W DO204AL datasheet.pdf
1.6A LINEAR LI-ION CHGR 10TDFN datasheet.pdf