Vishay/Dale CMF551M4700FHR6
CMF551M4700FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M4700FHR6
Brief Description
RES 1.47M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M4700FHR6.pdf
Availability of CMF551M4700FHR6
QUANTITY
CMF551M4700FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M4700FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M4700FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M4700FHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M4700FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M4700FHR6 Details Description
Related parts for CMF551M4700FHR6
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
RES SMD 3.4KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 500V C0K RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 42 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 31.5MA 48 OHM TH datasheet.pdf