Vishay/Dale CMF551M6500FKEK
CMF551M6500FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M6500FKEK
Brief Description
RES 1.65M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M6500FKEK.pdf
Availability of CMF551M6500FKEK
QUANTITY
CMF551M6500FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M6500FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551M6500FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M6500FKEK
Related LinksCMF551M, CMF551M6500FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M6500FKEK Details Description
Related parts for CMF551M6500FKEK
SOLENOID TUBULR 7/8" INTER 24VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.27MM TIN T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf