Vishay/Dale CMF551M6900GNEB
CMF551M6900GNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M6900GNEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.69M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M6900GNEB.pdf
Availability of CMF551M6900GNEB
QUANTITY
CMF551M6900GNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M6900GNEB
Internal Part NumberEIS-CMF551M6900GNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M6900GNEB
Related LinksCMF551M, CMF551M6900GNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M6900GNEB Details Description
Related parts for CMF551M6900GNEB
IC REG LDO 5V 0.35A D2PAK datasheet.pdf
IC EQUAL DVI HDMI RETIMER 48-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf