ON Semiconductor NCP502SQ18T1
NCP502SQ18T1 picture photo
Mfg. Part Number
NCP502SQ18T1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 80MA SC70
Datasheet Download
NCP502SQ18T1.pdf
Availability of NCP502SQ18T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
NCP502SQ18T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of NCP502SQ18T1
Internal Part NumberEIS-NCP502SQ18T1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Jun/2007
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCP502SQ18T1
Related LinksNCP502, NCP502SQ18T1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NCP502SQ18T1 Details Description
Related parts for NCP502SQ18T1
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PLUG TEST PS2 2.0MM SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PLL ZD BUFFER LO SKEW 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MICRO 31C S 48" WHT JACKS datasheet.pdf