Vishay/Dale CMF551M8200GNBF
CMF551M8200GNBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M8200GNBF
Brief Description
RES 1.82M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M8200GNBF.pdf
Availability of CMF551M8200GNBF
QUANTITY
CMF551M8200GNBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M8200GNBF
Internal Part NumberEIS-CMF551M8200GNBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.82M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M8200GNBF
Related LinksCMF551M, CMF551M8200GNBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M8200GNBF Details Description
Related parts for CMF551M8200GNBF
CONN RECEPT 16-20AWG R/A CRIMP datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20SO datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 500V 51A SP6-P datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
TAGPRINT PRO 3.0 1/EA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE SKT datasheet.pdf