Vishay/Dale CMF551M9600FHR6
CMF551M9600FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M9600FHR6
Brief Description
RES 1.96M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M9600FHR6.pdf
Availability of CMF551M9600FHR6
QUANTITY
CMF551M9600FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M9600FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M9600FHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M9600FHR6
Related LinksCMF551M, CMF551M9600FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M9600FHR6 Details Description
Related parts for CMF551M9600FHR6
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STACKNG 15GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT POS 0.8MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
AB 2C 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CAP 470 UF 20% 16 V datasheet.pdf