Sullins Connector Solutions GEA36DTMH
GEA36DTMH picture photo
Mfg. Part Number
GEA36DTMH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
GEA36DTMH.pdf
Availability of GEA36DTMH
QUANTITY
GEA36DTMH Order Process
Ship out your order
Specifications of GEA36DTMH
Internal Part NumberEIS-GEA36DTMH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GEA36DTMH
Related LinksGEA3, GEA36DTMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GEA36DTMH Details Description
Related parts for GEA36DTMH
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
USB 2.0 A/A EXT REPTR CABLE 65' datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf