Vishay/Dale RNC55H7151DSRSL
RNC55H7151DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7151DSRSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7151DSRSL.pdf
Availability of RNC55H7151DSRSL
QUANTITY
RNC55H7151DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7151DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7151DSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7151DSRSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7151DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7151DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H7151DSRSL
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 15A QC datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 100' datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 170MA 1.6 OHM datasheet.pdf
FUSE 450V 3AB PT 10A datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf