Vishay/Dale CMF551R0000FKRE
CMF551R0000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R0000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R0000FKRE.pdf
Availability of CMF551R0000FKRE
QUANTITY
CMF551R0000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R0000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551R0000FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R0000FKRE
Related LinksCMF551R, CMF551R0000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R0000FKRE Details Description
Related parts for CMF551R0000FKRE
IC REG BOOST ADJ 2A 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 10-26AWG datasheet.pdf
KEYBOARD TYPE 4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 18POS datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TERR DIV 5DBI 12" NFEM X2 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MICRO 21 F 3" YEL datasheet.pdf