Vishay/Dale CMF551R0000FKRE
CMF551R0000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R0000FKRE
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R0000FKRE.pdf
Availability of CMF551R0000FKRE
QUANTITY
CMF551R0000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R0000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551R0000FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R0000FKRE
Related LinksCMF551R, CMF551R0000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R0000FKRE Details Description
Related parts for CMF551R0000FKRE
FIXED IND 2.7UH 5.5A 15 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 580MA 730 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING RAMP 10POS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V 8VSSOP datasheet.pdf
BOX S STEEL 33.86"L X 25.2"W datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 10.8NS 208PQFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W datasheet.pdf