Vishay/Dale CMF551R0000JKEK
CMF551R0000JKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R0000JKEK
Brief Description
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R0000JKEK.pdf
Availability of CMF551R0000JKEK
QUANTITY
CMF551R0000JKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R0000JKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551R0000JKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R0000JKEK
Related LinksCMF551R, CMF551R0000JKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R0000JKEK Details Description
Related parts for CMF551R0000JKEK
IC REG BUCK ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 14.318MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED MEGA ZENIGATA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf