Vishay/Dale CMF551R3000FKBF
CMF551R3000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R3000FKBF
Brief Description
RES 1.3 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R3000FKBF.pdf
Availability of CMF551R3000FKBF
QUANTITY
CMF551R3000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R3000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF551R3000FKBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R3000FKBF
Related LinksCMF551R, CMF551R3000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R3000FKBF Details Description
Related parts for CMF551R3000FKBF
RES 11 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 850MA 175 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V 10% BX 1805 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00051UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf
2UF 50V 6.604X13.614 105C AXI datasheet.pdf