Vishay/Sprague CWR26HH226KCGB
CWR26HH226KCGB picture photo
Mfg. Part Number
CWR26HH226KCGB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711
Datasheet Download
CWR26HH226KCGB.pdf
Availability of CWR26HH226KCGB
QUANTITY
CWR26HH226KCGB Order Process
Ship out your order
Specifications of CWR26HH226KCGB
Internal Part NumberEIS-CWR26HH226KCGB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/13, CWR26
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)275 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2711 (6728 Metric)
Size / Dimension0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeG
FeaturesMilitary
Failure RateC (0.01%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CWR26HH226KCGB
Related LinksCWR26HH, CWR26HH226KCGB Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
CWR26HH226KCGB Details Description
Related parts for CWR26HH226KCGB
DIODE GEN PURP 600V 20A SOD93-2 datasheet.pdf
BIT SLOTTED 4MM 1.1" datasheet.pdf
BUZZER MAGN 1.5V 2.731KHZ PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.013UF 50V 10% BP 1825 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
GT SERIES 3000VA 120V TOWER DBL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf