Vishay/Dale CMF551R5000JKBF
CMF551R5000JKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R5000JKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R5000JKBF.pdf
Availability of CMF551R5000JKBF
QUANTITY
CMF551R5000JKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R5000JKBF
Internal Part NumberEIS-CMF551R5000JKBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R5000JKBF
Related LinksCMF551R, CMF551R5000JKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R5000JKBF Details Description
Related parts for CMF551R5000JKBF
IC ECONOSCILLATOR SS 8-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP 14DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC SMD datasheet.pdf
BEZEL SWITCH METAL BORDEAUX datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 34.2MM D 16.15M datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf