Vishay/Dale CMF55200R00BEBF
CMF55200R00BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55200R00BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55200R00BEBF.pdf
Availability of CMF55200R00BEBF
QUANTITY
CMF55200R00BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55200R00BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55200R00BEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55200R00BEBF
Related LinksCMF5520, CMF55200R00BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55200R00BEBF Details Description
Related parts for CMF55200R00BEBF
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-SOEIAJ datasheet.pdf
LAMP INCAND 5MM WIRE TERM 6.3V datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS RGHT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MICRO 9 F 24" RBW JACKS datasheet.pdf