Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1172402R000F9R
Y1172402R000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1172402R000F9R
Brief Description
RES SMD 402 OHM 1% 1/10W 0805
Datasheet Download
Y1172402R000F9R.pdf
Availability of Y1172402R000F9R
QUANTITY
Y1172402R000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1172402R000F9R
Internal Part NumberEIS-Y1172402R000F9R
SeriesVSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1172402R000F9R
Y1172402R000F9R Details Description
Related parts for Y1172402R000F9R
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
LOCK CLIP STANDOFF 1.04" 1/2"DIA datasheet.pdf
TERM RING EXP VYL 8AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MAXI PV .008SPG 75AU 22-26 L datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 210 MOHM datasheet.pdf