Vishay/Dale CMF55205K00DHEB
CMF55205K00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55205K00DHEB
Brief Description
RES 205K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55205K00DHEB.pdf
Availability of CMF55205K00DHEB
QUANTITY
CMF55205K00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55205K00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55205K00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55205K00DHEB
Related LinksCMF5520, CMF55205K00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55205K00DHEB Details Description
Related parts for CMF55205K00DHEB
RES 1.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR HOTPOT 20K OHM 500MM datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf