Vishay/Dale CMF55205R00FHEA
CMF55205R00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55205R00FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 205 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55205R00FHEA.pdf
Availability of CMF55205R00FHEA
QUANTITY
CMF55205R00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55205R00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55205R00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55205R00FHEA
Related LinksCMF5520, CMF55205R00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55205R00FHEA Details Description
Related parts for CMF55205R00FHEA
ROUND SPACER #10 PVC 5/8" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUS/TXRX 3ST 8BIT OCT 20SO datasheet.pdf
PUNCH RETAINER SLIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
GT SERIES 3000VA 208V TOWER DBL datasheet.pdf