Vicor Corporation V375C5C50BF3
V375C5C50BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V375C5C50BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
V375C5C50BF3.pdf
Availability of V375C5C50BF3
QUANTITY
V375C5C50BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C5C50BF3
Internal Part NumberEIS-V375C5C50BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C5C50BF3
Related LinksV375C5, V375C5C50BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C5C50BF3 Details Description
Related parts for V375C5C50BF3
IC LED Driver Linear PWM Dimming 150mA Lighting 16-DIP datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V 10% X5R 1210 datasheet.pdf