Vishay/Dale CMF5520K000FKEB70
CMF5520K000FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5520K000FKEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5520K000FKEB70.pdf
Availability of CMF5520K000FKEB70
QUANTITY
CMF5520K000FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5520K000FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5520K000FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5520K000FKEB70
Related LinksCMF5520K, CMF5520K000FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5520K000FKEB70 Details Description
Related parts for CMF5520K000FKEB70
IDC CABLE - MSC16A/MC16M/MSC16A datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V CH 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 900 MOHM datasheet.pdf