Cinch Connectivity Solutions SS-7188S-A-PG4-1-BA-50
SS-7188S-A-PG4-1-BA-50 picture photo
Mfg. Part Number
SS-7188S-A-PG4-1-BA-50
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
SS-7188S-A-PG4-1-BA-50.pdf
Availability of SS-7188S-A-PG4-1-BA-50
QUANTITY
SS-7188S-A-PG4-1-BA-50 Order Process
Ship out your order
Specifications of SS-7188S-A-PG4-1-BA-50
Internal Part NumberEIS-SS-7188S-A-PG4-1-BA-50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPlug RoHS Compliance
PCN Design/SpecificationMultiple Connectors Labeling/Logo 10/Dec/2014
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series71
PackagingBulk
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
RatingsCat5e
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SS-7188S-A-PG4-1-BA-50
Related LinksSS-7188S-A-, SS-7188S-A-PG4-1-BA-50 Datasheet, Cinch Connectivity Solutions Distributor
SS-7188S-A-PG4-1-BA-50 Details Description
Related parts for SS-7188S-A-PG4-1-BA-50
BOX ABS BLACK 7.49"L X 4.14"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
THRU-BEAM PNP COATED 2M CABLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A SOT223-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W T18 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf