Vishay/Dale CMF5520R000FHR670
CMF5520R000FHR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5520R000FHR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5520R000FHR670.pdf
Availability of CMF5520R000FHR670
QUANTITY
CMF5520R000FHR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5520R000FHR670
Internal Part NumberEIS-CMF5520R000FHR670
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5520R000FHR670
Related LinksCMF5520R, CMF5520R000FHR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5520R000FHR670 Details Description
Related parts for CMF5520R000FHR670
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 16A PLUS220-S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 8SOIC datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf