Vishay/Dale CMF55210K00BHEB
CMF55210K00BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55210K00BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55210K00BHEB.pdf
Availability of CMF55210K00BHEB
QUANTITY
CMF55210K00BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55210K00BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55210K00BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55210K00BHEB
Related LinksCMF5521, CMF55210K00BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55210K00BHEB Details Description
Related parts for CMF55210K00BHEB
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 2A FAST TERM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P3T datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 3A SMC datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CTV 53C 40#22D 9#16 4#12 PIN datasheet.pdf
1500UF 50V 16X44.5 85C AXI datasheet.pdf