Vishay/Dale CMF55216R20BEEB
CMF55216R20BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55216R20BEEB
Brief Description
RES 216.2 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55216R20BEEB.pdf
Availability of CMF55216R20BEEB
QUANTITY
CMF55216R20BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55216R20BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55216R20BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)216.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55216R20BEEB
Related LinksCMF5521, CMF55216R20BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55216R20BEEB Details Description
Related parts for CMF55216R20BEEB
CONV DC/DC 6W +/-15VOUT DUAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 4TP RJ45 datasheet.pdf
PNLSS HDR 50PIN LNG ROLL PIN LAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
BENT SHARP 30 0.4MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 140MA 3.64 OHM datasheet.pdf
FLEX POWER CABLE/EURO datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE SKT datasheet.pdf